Roxette.cz

www.roxette.czčeská verzeenglish versiondeutsche versionwww.roxette.cz

Informace

Počet přístupů: 88771947
Počet novinek: 854

Administrátoři

JDC-com
ICQ#: 65448422
NeLSoN
ICQ#: 68071162

Krátké zprávy

28.10.: S novinkami kolem Roxette a spol. se roztrhl pytel. Per právě na Facebooku oznámil, že ve studiu krome DVD Roxette připravují i nové živé DVD z koncertu Gyllene Tider.

27.10.: Podľa švédskeho hudobného internetového obchodu www.bengans.se , Mariin album NU! výjde už 20.11.2013 a objednaný cez nich, by mal obsahovať aj autogramovú kartu.

25.10.: 21.10.2013 bolo presne 25 rokov, čo Roxette vydali po "Pearls Of Passion", druhý štúdiový album "Look Sharp!". Hity, ako "The Look", "Listen To Your Heart", Dressed For Success" a "Dangerous" sa umiestnili i v Billboard TOP 200 a albumu sa predalo cez 9 miliónov kópií.

22.10.: DVD a BluRay Roxette vyjde 6. prosince a bude k němu přiloženo 16-trackové živé CD. Samostatně živé CD vyjde pouze v elektronické distribuci s dvěma nahrávkami navíc.

20.10.: S novým singlom a albumom Marie, prichádza s novým look-om aj oficiálna webová stránka Marie - www.mariefredriksson.se .

 
Skupinu ROXETTE tvoří dva členové -- Gun Marie Fredriksson -- nejhezčí ježek ve Švédsku nazývaná srdcem této skupiny (narozena 30.května 1958 v Ossj1 -- okresu ystra Ljungby v rodině Inez a Gösta jako již páté dítě se sourozenci Tinou, Ullou, Annou a bratrem Svenem) a Per Håkan Gessle mozek ROXETTE tvoří 98 % všech písní (Per se narodil 12.ledna 1959 v 9:40 v městečku Halmstad v rodině Elisabeth a Kurta Gessleových jako třetí dítě -- v té době bylo jeho sestře Gunille 14 let a bratrovi Bengtovi 9 let).

Poprvé se Per s Marií setkali v jednom knihkupectví. Per byl v té době zpěvákem v populární švédské skupině Gyllene Tider. Marie začala svoji zpěváckou kariéru až dva roky po tomto setkání. Per si pozval Marii i na nahrávání svého prvního sólového alba "Per Gessle". Nazpívali spolu 3 písničky: "Om Du Har Lust", "Rydd" a "T nda En Sticka Till". Marie spolupracovala i na Perově albu "Scenner" a spolu nazpívali "Inte Isar".

A od roku 1986 začali psát společnou kapitolu ve skupině ROXETTE. Per se také s Marií od roku 1976 vídal ve zkušebně, kde hrával se skupinou Gyllene Tider (Zlaté časy) a Marie tu nahrávala a zkoušela se svou skupinou Mammas Barn (Maminčiny děti).

Na podzim roku 1985 složil Per skvělou píseň, kterou chtěl zařadit na své příští sólové album. Ale Rolf Nygren, šéf jeho gramofonové firmy, se domníval, že by měl zmíněnou písničku raději natočit s Marií. Per byl touto myšlenkou nadšen. A tak se zrodilo nové duo.

Pojmenovali se ROXETTE (název ROXETTE pochází z názvu jedné skladby ze 70. let, bluesmana Dr. Feelgooda, který byl s touto skladbou jeden čas v britské hitparádě nejprodávanějších singlů dokonce na 1. místě).

Po debutovém singlu "Neverending Love", který se stal velikým letním hitem roku 1986 v celé Skandinávii se velmi dobře prodávalo i jejich první sólové album "Pearls Of Passion". ROXETTE slavili první úspěchy a v následujícím roce (1987) se Per s Marií vrátili na trh s remixovým albem jejich debutu, které pojmenovali "Dance Passion".

Ve skandinávských žebříčcích se blýskly singly jako "Soul Deep" v roce 1987 nebo "I Call Your Name" v roce 1988 (skladba "Soul Deep" se pak v nové vezi ještě objevila na albu "Joyride"). Marie a Per byli se vším velice spokojeni, avšak o existenci dua ROXETTE věděla jen chladná severská Skandinávie a jak Marie, tak Per toužili dobýt celý svět a stát se slavnými nejen ve Skandinávii...

Bylo teplé září roku 1988 a časovaná bomba pomalu začala odečítat sekundy k následnému celosvětovému výbuchu. V této době vydávají ROXETTE další singl "Changes", na který v říjnu roku 1988 navázalo již 3. album ROXETTE "Look Sharp!" (prodalo se ho 8 miliónů kopií).

Tato deska se na senzační 3 měsíce usadila na vrcholu švédské hitparády nejprodávanějších alb a jen ve Švédsku se jí v té době prodalo přes půl milionu kusů.

A právě v této době na scénu přichází asi NEJhlavnější okamžik Pera a Marie v celé jejich kariéře. Americkému středoškolákovi Deanovi Cushmanovi, který byl v této době na výměnné návštěvě Skandinávie a po koupi nové desky ROXETTE ho písnička "The Look" zaujme natolik, že po návratu domů do Minneapolis navrhne místní radiové stanici, aby ve svém vysílání uvedla píseň "The Look". Moderátor písničku prezentuje jako hudební pohlednici ze Švédska.

Jenže co se nestalo! Zájem posluchačů o píseň "The Look" je tak veliký, že tato nahrávka byla natočena na kazety a rozeslána ostatním rozhlasovým stanicím po celé Americe. "The Look" se stala jasným favoritem mezi písněmi, které si američtí posluchači nechávají neustále hrát na přání.

11. února 1989 vstupuje skladba "The Look" do americké hitparády Billboard HOT 100 Singles a to jen díky častému vysílání v amerických rádiích. V té době totiž ještě neexistovala žádná smlouva pro vydání tohoto singlu na americkém trhu. Na posluchačský tlak po dlouhé době konečně zareagovala americká pobočka EMI, která nevěříc vydala inkriminovaný singl a později i celé album "Look Sharp!" v USA.

Po neskutečných devíti týdnech si singlovka "The Look" proklestila cestu až na samý vrchol amerického žebříčku, odkud se na celý překvapený svět dívala 8. dubna 1989.

Paradoxem je, že ROXETTE, ač evropská skupina, se nejprve prosadili za Atlantikem a pak zpátky obloukem si postupně začali podmaňovat Evropu.

Zatímco v mnoha evropských hitparádách stanul "The Look" na prvních místech, Angličané opět ukázali svou konzervativnost -- zájem o koupi tohoto singlíku stačil podle týdeníku Music Week ze dne 27.5. roku 1989 pouze na 7.místo britské TOP 75 Singles.

Následně se všude ve světě začalo dobře prodávat i album "Look Sharp!". Zatímco v červnu roku 1987 ROXETTE vyrazili na své první turné a to jen doma ve Švédsku, v květnu 1989 startují celosvětovou propagační cestu, což obnáší nekonečné množství tiskovek, pózování pro fotografy a kvantum interview.

Následující singl s rockovou odpichovkou "Dressed For Success" se v červenci 1989 vyšplhal jen na 38.místo v UK, zatímco v USA se 29.7.89 usadil na 14.příčce.

K tomu nejlepšímu, co kdy ROXETTE natočili patří bezesporu sugestivní balada "Listen To Your Heart". Její singl se usadil 4.11.1989 na trůnu amerického žebříčku, když předtím v říjnu obsadil jen 62.pozici v Británii.

Závěr bouřlivého a velice úspěšného roku 1989 ukončuje švédská dvojice v prosinci třítýdenním evropským turné, které je jejich prvním živým vystoupením mimo rodné země. Později ROXETTE vydali další singl "Dangerous", který byl úspěšný hlavně v USA, kde se na dva týdny, 3.3. a 10.3. usadil na druhé příčce.

A další z nejslavnějších okamžiků ROXETTE se začal rýsovat. Zatímco v červnu Per s Marií začínají natáčet ve stockholmském studiu firmy EMI nové album, jejich singl s baladou "It Must Have Been Love" se 16.6. a 23.6.1990 sluní na vrcholu amerického žebříčku, zato v Británii se 23.6. a 30.6.1990 pohybuje jen na třetím místě.

Písnička "It Must Have Been Love" pochází z filmové pohádky "Pretty Woman", kde v hlavních rolích vystupují Julia Roberts a Richard Gere (písnička "It Must Have Been Love byla původně vydána ve Švédsku roku 1987 jako vánoční. Tři roky potom byla trochu pozměněmá pro soundrack "Pretty Woman" a poté, když měla "Pretty Woman" ještě jednou v roce 1993 televizní premiéru v UK). V Anglii byl vydán singl se dvěma A-stranami "Listen To Your Heart/Dangerous" a ten se 18.8.1990 zachytil na 6.místě týdeníku Music Week.

ROXETTE také opětovně vydali malou desku "Dressed For Success", která v listopadu 1990 postoupila na 18.pozici britského žebříčku, což bylo lepší umístění než při prvním uvedení singlu na trh v UK v červenci 89.

Co přišlo v roce 1991 -- o tom si Per s Marií ani nenechali zdát. Písničku "Joyride" zná snad každý člověk na Zemi a nezapomenutelný refrén této písně "Hello you fool I love you. C'mon join the joyride..." (Ahoj, ty blázne miluju Tě, no tak pojeď na vyjížďku autem...).

Velice známým zůstává i skvělý videoklip k této písni s červeným Porsche (s tímto klipem měli ROXETTE v U.K. problémy, podle nich totiž videoklip k "Joyride" navádí lidi ke kradení aut, ale nebyl to jediný problém s klipy v U.K. Angličani také protestovali o tom, že v klipu "The Look" sedí Marie na záchodové míse).

Tuto písničku vydal na singlu koncern EMI 25. února 1991. A tento singl vyšplhal 23.3.1991 na 4.místo britské hitparády a 11.5.1991 zasedl na trůn žebříčku v USA. V pořadí 4. album "Joyride", (je to !zatím! nejúspěšnější album Pera a Marie, kterého se prodalo přes neuvěřitelných 10 miliónů kopií), které spatřilo světlo světa 1.4.1991, se 13.4.91 dostalo na 2.příčku britského žebříčku nejprodávanějších alb.

Pro 2. singl alba "Joyride" byla vybrána balada "Fading Like A Flower (Every Time You Leave)", která se 18.5.1991 v týdeníku prosadila až na 12. příčku.

V červnu 1991 zahájili ROXETTE v kanadském Vancouveru své první celosvětové obří turné s patřičným názvem "Join The Joyride Tour 91--92"(celkem obsahovalo 108 koncertů a trvalo od září 91 do července 92).

Šňůra sympatické švédské dvojky dopomohla také tomu, že se balada "Fading Like A Flower(Every Time You Leave)" vyhoupla 31.srpna 1991 hitparády Billboard HOT 100 Singles až na druhou pozici.

Třetí singl "The Big L." se 7.září 1991 dostal pouze na 26.místo britského žebříčku, i když po celé Evropě sklízel o hodně větší úspěchy a skvěle se prodával.

Čtvrtým singlem byla překrásná balada "Spending My Time" (tuto písničku napsal Per ve stejný den jako "Joyride"!) -- vyšla v listopadu 91.

Jako pátý singl vyšla píseň "Church Of Your Heart" vyšla v únoru 92 (původně se myslelo, že "Church Of Your Heart" nebude vydaný jako singl. V plánu byla písnička "Knocking on every door", protože to byla rychlejší skladba a nahrávací společnost se domnívala, že tuto píseň přijmou severoameričtí fanoušci lépe -- turné bylo právě v Kanadě, ale z dalších dvou důvodů byl nakonec vydaný singl "Church Of Your Heart" a Clarence Öfwerman uzavřel riskantní sázku s Perem, že když tato skladba bude někdy na prvním místě v Billboard, tak se nechá ostříhat do hola. Také se uvažovalo o tom, že by měla vyjít jako další singl písnička "(Do You Get)Excited?". Byl k tomu totiž natočený i videoklip, ale nakonec to tedy vyhrála píseň "Church Of Your Heart".

Bohužel již takový úspěch jako předchozí singly multiplatinovému albu "Joyride" neudělaly.

Započaté světové turné dále pokračovalo z Kanady do USA, odkud se přesunulo do Evropy a v prosinci 91 bylo dočasně ukončeno v Austrálii, aby si Per s Marií mohli alespoň trochu odpočinout a stávit vánoční svátky doma, v rodném Švédsku. Šňůra se rozjela opět na jaře v roce 1992 a tam pokračovala závěrečnou fází v zemích Jižní Ameriky.

Celé velkolepé turné ROXETTE "Join The Joyride 91--92" shlédlo asi 1.5 miliónu fanoušků po celém světě. 5.listopadu 1991 byla ve Švédsku vydaná známka ROXETTE. Její hodnota je 2,5 švédských korun a vyšla v nákladě 5 miliónu kusů. Per na to řekl:"Je to paráda, nechat si olizovat zadek celým švédským národem!."

20.červenec 1992 znamená uvedení nové bombastické písničky "How Do You Do!", která pak znamená velikánský úspěch pro Marii a Pera. Vždyť tato skladba patřila po celé léto k tomu nejlepšímu v hitparádách a je to dokonce jedna z nejhranějších písních na diskotékách.

Singl "How Do You Do" byl uveden 8.8.92 a uvelebil se na 13.místě britské hitparády, zato v USA se písničce tak dobře nedařilo.

Poslední prázdninový den roku 1992, v pondělí 31.8. vyšlo v pořadí již páté album ROXETTE "Tourism -- Songs From Studios, Stages, Hotelrooms \\& Other Strange Places" (celkem se prodalo 4.5 miliónu kopií) a jak už název napovídá, je to album plné živých písniček nahrávaných po čas průběhu velkolepého turné skupiny ROXETTE "Join The Joyride", ať už ve studiích nebo na koncertech.

O písničce "Here Comes The Weekend" je známo, že byla nahrávána v hotelovém pokoji č.603 v Buenos Aires (v květnu 1992). Bubeník u sebe neměl bubny, a tak musel použít svoje kufry. Na albu to ale zní opravdu skvěle.

Tato skvělá deska se 12.9.92 velikánským skokem odrazila na 2.příčku hitparády v Británii. Z tohoto alba vyšly jako další singly písničky "Queen Of Rain" (překrásná balada, singl vyšel v listopadu roku 1992) a jako další singl byla vydána písnička "Fingertips" -- vyšla v únoru 93. Bohužel však žádný velikánský ohlas v žebříčcích navyvolaly.

A přišla pauza skupiny ROXETTE. Ohlasem této přestávky byly různé fámy o rozpadu skupiny. Pravda ale byla úplně odlišná. Per s Marií si samozřejmě museli po tak dlouhém nahrávání a koncertování odpočinout. V této přestávce však Marie ani Per nezaháleli.

Zatímco Per připravoval materiály pro nové album ROXETTE, Marie vydala v říjnu roku 1992 svoje čtvrté sólové album "Den Ständiga Resan"(Nekonečná cesta), které nazpívala jako všechna svá alba v rodné švédštině a 10. listopadu 1992 vyrazila na dlouhé turné po Švédsku.

Skoro celý rok 1993 strávili Per a Marie se svými rodinami, ale samozřejmě také přípravami na nové album. Práce na novém albu začínaly prakticky už na jaře roku 1992. Natáčelo se průběžně ve Stockholmu, v Londýně, na ostrově Capri a nakonec opět ve Stockholmu a o vánocích roku 1993 bylo už vše hotové. Následovaly už jen různé mixáže a zvukové úpravy.

Novou kapitolu ROXETTE začíná další filmová písnička "Almost Unreal", která se objevila ve snímku "Super Mario Bros"(1993). Stal se z toho docela veliký propadák. Možná i kvůli této špatné zkušenosti nevzali ROXETTE nabídku, když o jejich písničku měli zájem tvůrci filmu "Rocky 5". Singl "Almost Unreal" byl vydaný 12.7.1993 a na britské hitparádě se umístil 24. července 93 na 7.místě. Byl to průměrný evropský hit. Klip k této písni se točil, když už byla Marie těhotná, a tak jsou tam záběry jen od ramen nahoru.

Jak jinak než s velkou reklamní kampaní, kterou potřebuje každé dobré album přišlel na pulty celého světa 14.3. roku 1994 nový singlík ROXETTE "Sleeping In My Car" (nový videoklip byl natáčen v Perově garáži 18.února 1994 a celý se točí hlavně kolem aut). Tato skladba vznikla tak, že ROXETTE potřebovali ještě jednu dobrou písničku na jejich nové album, a tak Per přes noc vymyslel tuto skladbu. Per k tomu dodává: "Kvůli rýmu "Making love on the backseat" (milovat se na zadním sedadle) nesměla být skladba v konzervativní Malajsii vůbec uvedena..."

Britský týdeník Music Week oznámil z 26.3. a 2.4.1994, že zmíněný singl se na dva týdny uchytil na 14.příčce žebříčku v U.K. Celkové dojmy z úspěchu této malé desky byly trochu rozpačité, protože v případě "Joyride" to byl o hodně větší triumf. 11.4.se konečně začalo prodávat šesté album ROXETTE s názvem "Crash! Boom! Bang!" (Rána! Bum! Bác!). Na britském žebříčku se 23.dubna 1994 album "Crash! Boom! Bang!" vyšplhalo na 3.stupínek.

Společně s novým albem změnili Per s Marií i svoji image. Nejnápadnější změnou jsou účesy. Marie si dala své blond odbarvené vlasy ostříhat úplně nakrátko a Perovi padají jeho vlasy až na ramena.

Nové album ROXETTE vznikalo na malinkém (10,4 čtverečních kilometrů) středozemním italském ostrůvku u Neapole. Per s Marií tam nahrávali šest týdnů ve studiu "Capri Digital Studios"(svoje album tu nahrávali i slavní INXS). Včetně své doprovodné kapely si sebou Per vzal svoji manželku Åsu Nordin a Marie svého dlouholetého přítele Michaela Bolyose a jejich dcerku Josefine (narozena 29.4.1993). Marie k tomu dodává:"Bylo to opravdu nepopsatelně krásné. Jednou jsem zpívala text jedné milostné písně a venku zapadalo slunce a Micke měl v náručí Josefínu. Myslím si, že to byl nejlepší pěvecký výkon v mém životě!" Byla tam opravdu skvělá atmosféra a ROXETTE tam dokonce napsali i pět nových písniček.

Nakonec se na nové album skupiny ROXETTE vybíralo z 25 hotových písniček. Po večerech se Per s Marií také nenudili -- na terase se konaly večírky s grilováním, společné výlety po citrusových a olivových hájích a uskutečnil se dokonce i výstup na horu Monte Solaro. Také byl uspořádán neoficiální "Capri ROXETTE Tennis Open". Kdo jiný ho mohl vyhrát než mužská polovička skupiny ROXETTE. Per k tomu hrdě dodává:"Nikdo mě neporazil!" ROXETTE byli skutečně nervózní na odezvu jejich fanoušků. Kdo totiž slyšel jak album "Joyride" tak "Crash!Boom!Bang!", musí uznat, že jsou to alba odlišná (i když jsou obě geniální a skvělá!!!).

Na ROXETTE samozřejmě opět čekalo dlouhé propagační turné. Per s Marií však přiznávají, že tlak ucítili teprve o vánocích roku 1993, protože tlak na jejich osobu stále stoupal -- všemožní lidé už chtěli slyšet první snímky nového alba. Ale Per s Marií se neměli čeho obávat. Vždyť vytvořili jedno z nejlepších alb roku 1994.

Všech patnáct písní zkomponoval již tradičně Per. Většina těchto písniček jsou lehké, šlapavé popové písně se skvělými a vlezlými refrény. Podle mě je jednou z nejkrásnějších skladeb na albu (pokud ne nejkrásnější?!) bombastická balada s krásným textem "Love Is All". Je to nekonečná hymna lásky, která trvá neskutečných 6 minut a 41 sekund.

Naštěstí pro všechny příznivce této sympatické švédské dvojky zařadily ROXETTE do své propagační šnůry i Prahu. Marie s Perem se v České republice objevili úplně poprvé (a naštěstí ne naposled).

Ten všemi očekávaný okamžik nastal krátce po sedmé hodině večer v úterý 29.března. První kroky z ruzyňského letiště zamířily do luxusního hotelu Palace, kam se ROXETTE vezli krásnou limuzínou. Per si s sebou (bohužel) vzal svoji ženu Åsu, ale Marie nechala svoji dcerku Josefin doma o kterou se tam staral její přítel a Josefinin otec Micke Bolyos.

Po hotelu Palace zamířili Per s Marií na večeři do letenského zámečku. Tam Per potvrdil, že vegetariány rozhodně nejsou a Marie nevynechala příležitost cucnout si dobrého piva.

Druhý den své návštěvy si ještě letem světem Per s Marií prohlídli Prahu a netajili se tím, že se jim v Praze moc líbilo. A po shlédnutí Prahy Per prohlásil:"Přiletěli jsme večer, a to jsme toho moc neviděli. Snažili jsme se to dohnat dopoledne a město nás doslova okouzlilo. Připomíná nám Paříž. Navíc nám k tomu nádherně svítilo sluníčko, kterého si ve Švédsku moc neužijeme." Naše stověžatá matička Praha nás opět nezklamala.

Ale ROXETTE se ta náročná cesta ze Švédska do Prahy určitě vyplatila. Odvezli si totiž s sebou do Švédska Zlatou desku -- tak dobře se totiž u nás prodávalo jejich poslední album "Tourism". Per ještě potom prozradil, že s Marií mysleli, že by se jejich nové album mohlo také třeba jmenovat "Firework"(Ohňostroj), ale titulní skladba se jim líbila natolik, že kompakt nazvali podle ní.

Po natočení "originálního českého klipu" na půdě Kavčích hor se Per a Marie vydali na poslední zastávku jejich pobytu v Praze.

V odpoledních hodinách dne 30.března to v Nádražní ulici na Smíchově vypadalo jako jedno obří mraveniště. Všichni nejvěrnější fanoušci skupiny ROXETTE se totiž shromáždili před studiem radiové stanice Frekvence 1 a vyčkávali na svoje idoly. Per s Marií se asi s třicetiminutovým spožděním konečně objevili před zraky svých fanouušků. ROXETŤÁKY však ještě čekal kousek cesty mezi autem a studiem, oblehlý fanoušky, který museli projít. Oba dva rozdali pár autogramů a zmizeli ve studiu. Na vlnách Frekvence 1 pak běžel asi hodinový rozhovor s Marií a Perem, který mohli slyšet i přítomní fanoušci díky reproduktorům umístěných v oknách studia. Poté si zopakovali trasu studio -- limuzína a zmizeli směr letiště a pak hurá do Kodaně.

Toto milé populární severské a přesto ne chladné duo pobylo na naší půdě necelých 24 hodin a po tom, co ze svých úst vypustilo tato slova, mohli jsme opět doufat:"Není vyloučeno, že se u vás objevíme už na podzim v rámci našeho světového turné. Základní kontakty už jsme tady u vás navázali." A jak Per s Marií slíbili, tak taky splnili.

Nový singl ROXETTE nese název "Crash!Boom!Bang!". Po megahitu "Sleeping In My Car", který se po víc jak celoroční pauze Pera a Marie vyšvihl z nuly na první místa všech žebříčků hitparád po celém světě a odstartoval tak nejrychlejší raketu roku. Per to komentuje:"Je to fantastické! Protože my jsme byli opravdu nervózní, jestli nám naši fanoušci zachovájí věrnost." Druhý singl je pravým opakem prvního rychlého a dynamického "Sleeping In My Car". Titulní píseň je totiž krásná pomalá epická balada. Ale na druhé straně velké louže bude singl "Crash!Boom!Bang!" singlem prvním.

Klip k této baladě byl natáčen 22.dubna roku 1994 v Londýně. Díky nasazení nejnovější počítačové techniky může Marie potkávat trikem různá zvířata, lidi, města a oblaka. Původně měl být celý klip natočen během jednoho dne, ale díky chybě museli Per s Marií natáčet o dva týdny později některé scény znovu. Celý videoklip stál dohromady půl miliónu marek. Většina obchodních cest ROXETTE byla přeměněna na rodinné výlety. Per, Marie a rodinní příslušníci se v Londýně ubytovali v hotelu "Mayfair", který sídlí naproti královskému Green park ve Westendu.

Zatímco Marie, Mick a Josefina odletěli již následující den zpátky do Švédska, Per a \\AA sa v Londýnu pobyli ještě dva dny. Podívali se do divadla na muzikál "Fantóm opery", ponořili se do nočního života a ještě si stihli něco nakoupit. Marie a Micke si mezitím koupili dům za milión marek ve stockholmské čtvrti Djursholm. Dům má asi deset pokojů a stojí uprostřed 3000 metrů čtverečních veliké zahrady.

Dalším -- již třetím singlem z alba "Crash!Boom!Bang!" se stala písnička "Fireworks". Tato skladba je psána ve stylu moderní pohádky. Příběh pojednává o tom: Dvě sestry, které po skončení školy nenajdou práci ukradnou starý mercedes kabriolet. Všechno, co mají, jsou jejich nástroje (akordeon a housle). Na život si vydělávají jako pouliční muzikantky a na konec je objeví nějaký producent, udělá z nich hvězdy folkrocku. Časem zbohatnou... Takovýto příběh může vymyslet jen geniální hitmaker Per Gessle.

Videoklip k této písni se točil jak jinak, než v Londýně na známém náměstí Piccadilly Circus (natáčelo se 6.--7.července 94). Bylo zrovna půl páté a před slavnou světelnou reklamní stěnou stojí v hloučku čtyři pouliční hudebníci. Mezi nimi nechybí ani Per s Marií. Samozřejmě ani natáčení nového klipu nemohlo proběhnout bez fanoušků skvělých ROXETTE. Ti s nimi nadšeně zpívají refrén... Klip se natáčel dva dny (některé scény byly také natáčeny v jihoanglickém lázeňském městě Brighton). Per také prozradil, že budou s Marií vystupovat v Americe po boku tak známých osobností, jakými jsou bezesporu Tina Turner či Elton John.

Po třetím singlu se ROXETTE vydávají na obrovské světové turné, které pojmenovali "Crash!Boom!Bang! World Tour 94/95". To začíná památného dne 7.září v Helsinkách, v městě J zhalli, když uplynuly přesně tři roky a tři dny od 4.září 1991, kdy ROXETTE zahájili právě v helsinském J0shalli turné "Join The Joyride".Kapela vypadá takhle: Gun-Marie Fredriksson (hlavní hlas), Per- H\\aa kan Gessle (doprovodný hlas, kytara), Clarence fwerman (klávesy), Mikael "Nord" Andersson (kytara, doprovodný hlas), Anders Herrlin (basa, doprovodný hlas), Pelle Alsing (bubny), Mats Persson (bubny, bicí nástroje, doprovodný hlas). Jako předkapelu si ROXETTE vybrali švédskou kapelu Brainpool.

Všichni fanoušci v Praze se na koncert(26.10.94) těšili tak moc, že byly vstupenky během velmi krátké doby vyprodány (lístky byly vyprodány již měsíc před 1.koncertem), a tak pro veliký zájem fanoušků, kteří vstupenky vykoupili během několika dní, se pořádající agentura Interkoncerts společně s managmentem kapely rozhodly uspořádat ještě jeden koncert, přesně o den později(27.října 1994), takže na místo plánovaného posezení v některé z malebných hospůdek Malé strany budou Per s Marií podruhé koncertovat ve Sportovní hale.

První koncert ROXETTE byl ve znamení velkého zpoždění. Letadlo s kapelou a celým doprovodem sice přistálo na Ruzyňském letišti včas -- tedy v 16:30. Před státním salónkem čekalo na první záběry asi čtrnáct novinářů a desítka nejvěrnějších fanoušků. ROXETTE se však kolem nich mihli takovou rychlostí, že to skoro nikdo nezaregistroval.

Obě hvězdy se bleskově přemístí a náhle se z Ruzyňského letiště přemísťují a nastupují do kolony pěti vozů (dokonce došlo i k výměně aut připravených na převoz skupiny z letiště do města. Někomu se asi nelíbil modrý Ford Transit, který byl přistaven u Prezidentského salonku. Modrý tranzit a luxusní autobus pro doprovod byly vystřídány jedním Mercedesem turbo diesel ve slonové barvě a čtyři Volkswageny Passat). Per Gessle nejdříve doprovodil do jednoho z bílích passatů svoji kolegyni a sám pak usedl do mercedesu. Kolona doprovázená policejním autem, jehož posádka se neodhodlala použít maják (i když to možná bylo trochu zapotřebí). Během jízdy se všichni zúčastnění řidiči dopustili přinejmenším deseti dopravních přestupků. Tato cesta dovedla ROXETTE do hotelu Palace, který se jim stal na dva dny domovem.

Po krátkém odpočinku vyrazili ROXETTE rovnou do Sportovní haly na Výstavišti, kde se mačkají a nedočkavě čekají tisíce jejich fanoušků s obrovskými transparenty, vlajkami a pomalovanými obličeji, na kterých se většinou objevovala jména obou členů skupiny ROXETTE, nebo názvy jejich písní. I když se ROXETTE přiřítili do haly s velikým spožděním, přeci jen byli všichni fanoušci natěšení na tu velkou hudební událost. Problém byl s konvojem kamiónů s technikou, který jel z Hamburku, nabral díky špatnému počasí značné zpoždění, takže ke Sportovní hale dorazil krátce před čtvrtou hodinou. Teprve potom začali technici stavět pódium a zvukovou aparaturu.

Mezitím se v jednom ze zákulisních salónků Sportovní haly odehrávaly přípravy na rozhovor ROXETTE a jednoho nejmenovaného mimopražského televizního štábu. Jako sponzor koncertu měli zaručených exkluzivních deset minut rozhovoru na kameru. Televizní štáb čekal už dvě hodiny, až přišla dobrá zpráva ROXETTE jsou na cestě z hotelu. Další však byla špatná zpráva ROXETTE jsou tu, ale rozhovor bude nejspíš až po koncertě. Po všech dohadech se však rozhovor uskutečnil během dvou minut.

Samotný koncert ROXETTE provázela (zasloužená) pověst jednoho z nejlepších představení, které momentálně cirkuluje po evropských pódiích, na druhé straně však i fámy, že Marie občas zazpívá trochu falešně. První zpráva se ukázala jako naprosto pravdivá -- celá show je skvěle dramaturgicky postavana (velmi tvrdé pasáže střídají baladické momenty) a jednak ukazuje obrovskou melodickou potenci švédského seskupení -- každá píseň zahraná v rámci koncertu měla či má hitové ambice.

Hned po doznění zvukových zkoušek se brány otvírají a dav se přesouvá dovnitř haly (v 20:00). Půl hodina koncertu patří švédské předkapele Brainpool. A ve 21:15 se plní sen tisíce fanoušků ROXETTE.

Hvězdy večera se objevují na pódiu. Marie publikum krásně přivítá:"Ahoj Praho!" Publikum samozřejmě šílí. ROXETTE fanoušky už od začátku nešetří. Show se rozjíždí megahitem "Sleeping In My Car"(program obsahoval celkem 17 písniček). Sportovní hala se promění v dunící kotel. A v takovém tempu se odvíjí i celý koncert. Per s Marií dopřáli publiku sklidnění až skladbou "Queen Of Rain". Mezi nejzajímavější okamžiky patřila i skladba "Joyride". Mezi publikum byly vypuštěny obrovské černé, bílé a šedé balóny a diváci na ploše si s nimi pinkali tak dlouho, dokud všechny nepraskly. Krásným hudebním okamžikem je i balada "It Must Have Been Love", kdy Marie zůstane sama na pódiu jen s klavírem, zapálí na něm pár svíček a diváci s ní zpívají skoro celou písničku. Krásné taky bylo když Marie věnovala své dcerce Josefíně písničku "Go To Sleep" . Po všech přídavcích zbyla už jen písnička "Love Is All" (ne nadarmo se říká to nejlepší na konec...). Poté už jenom Merie naposledy zamávala:" We love you, goodbye" a všechno končí. To samé pak přišlo na řadu i druhý den. Myslím si, že ROXETTE bez nejmenších pochyb prokázali, jakými jsou profesionály. Ve čtvrtek v 16 hodin byla v osmém patře hotelu Palace udělena členům skupiny ROXETTE Zlatá deska za více než 15 000 kusů prodaných nosičů nového alba "Crash!Boom!Bang!" Překvapivá byla absolutní skromnost skupiny. Bez starostí a vrásek mohli být i zaměstnanci hotelu Palace. Většina z nich si pravděpodobně oddechla, když se dozvěděla o tom, že Marie vyrazila do Prahy bez své malé dcerušky, která ji na právě probíhajícím turné stále doprovází. Na dcerku je totiž zpěvačka velmi citlivá. Apartmá 601 v šestém patře hotelu tak obývala Marie sama. To Per si přivezl společnost a o patro výš se o apartmá dělil se svou manželkou \\AA sou. ROXETTE si s sebou přivezli vlastního kuchaře ze Švédska, snad neučinili toto rozhodnutí na základě vlastních zkušeností z letošního jara. Strašně se mi líbila reakce ROXETTE na to, když náš prezident Václav Havel onemocněl, ROXETTE mu před Vánocemi poslali blahopřání k brzskému uzdravení a společně s ním i CD Singl "Love Is All". Jak vidíme, Per s Marií mají styl a dobré vychování. Členové skupiny ROXETTE také milují stolní tenis, před svým pražským koncertem si totiž do zákulisí poprosili o pingpongový stůl, spoustu míčků a pálky. Koncertní šňůra k nám zavítala z Hamburku a od nás pokračovala do Velké Británie a Irska, poté se vrací do Švýcarska, Německa a Rakouska.

Mezitím se však Per s Marií objevili v německé metropoli, kde se stala vítaným soustem pro objektivy fotoreportérů i proto, že aspiruje na letošní cenu -- MTV European Music Award.

V rámci evropského turné bylo naplánováno 48 koncertů, po přidání pražského koncertu jich je 49 (celkem ROXETTE vystupovali na 85 koncertech za devět měsíců na pěti kontinentech svého posledního turné "Crash!Boom!Bang! World Tour").

Jeden koncert se také konal v městě, jehož brány jsou většině umělců zavřeny -- v té době byli ROXETTE teprve třetí západní skupinou, která zde mohla koncertovat (kromě nich zde byly i Wham! a Bap). Tímto městem je Peking v Číně. ROXETTE byli přijati s pompou připomínající vysokou státní návštěvu.

Přesně v 19:25 17.února 1995 po tříhodinovém letu (z předchozího města koncertu Tchaj-pej přistáli na pekingském letišti Air China. Švédské umělce doprovázela do 18 kilometrů vzdáleného hotelu Kempinsky policejní eskorta. Hotel byl částečně uzavřen a na počest Pera a Marie byl položen 30ti metrový dlouhý červený koberec. Poté Per s Marií navštívili švédského velvyslance Svena Lindera a kulturního ataše Nilse Olofa Ericssona. Přivítání to bylo opravdu pohádkové -- vždyť o tomto historickém koncertu se jednalo celý rok a půl. Číňani si také nechali přeložit všechny ROXETŤÁCKÉ texty a poctivě zkoumali každou řádku, zda je politicky a morálně únosná.

Hned druhý den byla na programu okružní jízda. ROXETTE se vydali 60 kilometrů na sever k Mu Tian Yu. Tam stojí známá historická čínská památka -- Čínská zeď. Na jeden výstupek před zdí pověsili Per s Marií čínskou národní vlajku na znamení přátelství a míru.

Druhý den už čekal ROXETTE koncert, který se konal 19.února 1995 v aréně Shoudu. V hale se shromáždilo 10 000 diváků a hlídalo tam přes 500 vojáků. První řady byly od jeviště vzdálené devět metrů. Ceny lístků stály v přepočtu od 100 do 1500 korun. Per a Marie tu předvedli 23 skladeb + 4 přídavky. ROXETTE museli slíbit, že ve skladbě "Sleeping In My Car" bude Marie místo "making love" zpívat "making up", což ROXETTE sice slíbili, ale na vystoupení neučinili, ale jediný skutečný incident, který se na vystoupení stal bylo to, když fanoušci zapálili svoje zapalovače a v hale se rozsvítila světla, ROXETTE přestali hrát a požádali fanoušky o jejich zhasnutí. Potom naštěstí koncert dál pokračoval. Po posledním přídavku se ROXETTE rozloučili a Marie se slovy "Wo ai ni"(což znamená mám vás ráda) udělala třešničku na dortu.

Zajímavé je, že Praha je jediné město, kde se konaly 2 koncerty a také, kde se koncert vůbec přidával!!! Do této doby se v Čechách prodalo přes 17 000 nosičů alba "Crash!Boom!Bang!".

Po tak náročném turné ještě ROXETTE vydali singly "Run To You" -- klip k němu byl překrásný -- byl točen po čas turné a objevují se v něm různé okamžiky z koncertů i zákulisí. Klip byl dokončován v německém Memmingenu 19.listopadu roku 1994.

Potom ještě následoval singl "Vulnerable". Klip k "Vulnerable" byl natočen v Austrálii a je velice krásný. Tím byla úspěšně zakončena veliká kapitola ROXETTE "Crash!Boom!Bang!".

Poté byla ještě vydána videokazeta ROXETTE se záznamem živého koncertu, který byl uveden v rámci turné "Crash!Boom!Bang! World Tour 94/95". Koncert se konal 14.ledna 1995 v Johannesgurgu v Ellis Park, Jižní Amerika. ROXETTE tu vystupovali před 52 000 fanoušky. Videokazeta trvá 86 minut a je to opravdu skvělá podívaná.

Poté nastala dlouhá odmlka skupiny ROXETTE, i když to není zas tak pravda. Koncem října roku 1996 totiž ROXETTE vydali po společném šestiletém vystupování a skládání kompilaci svých největších hitů, (např.: "The Look", "It Must Have Been Love", "Listen To Your Heart", "Fading Like A Flower", "Joyride", "How Do You Do!", "Sleeping In My Car", "Crash!Boom!Bang!" aj.), kterou nazvali "Don\'t Bore Us-get To The Chorus Roxette\'s Greatest Hits". Na albu se objevilo celkem 18 písniček, z toho čtyři novinky jsou to písně "June Afternoon", "You Don\'t Understand Me", "She Doesn\'t Live Here Anymore" a "I Don\'t Want To Get Hurt".

Promotion k tomuto albu se skládalo hlavně z poskytování interview a ROXETTE také vystoupili v několika velkých televizních show.

První singl nesl název "You Don\'t Understand Me" a 11.listopadu vystoupili ROXETTE v německé televizi a prezentovali právě tento aktuální hit. Byla to krásná show Per hrál dokonce na keybordu. Klip k této písni vznikal v polovině září v divoké krajině v národním parku New Forest v Salisbury, jihozápadně od Londýna a je plný romantické, ale tajemné atmosféry.

Celý klip, který se natáčel po dva dny (13.--14.září 1995), se odehrává uprostřed pusté, idylické krajiny na jevišti kočovného divadla. Písničku napsal Per za pomoci amerického skladatele Desmona Childa. Snímek je plný kejklířů a potulných muzikantů a svůj tajemný nádech získal také tím, že je černobílý a ta pustá místa se skvělě hodí k této melancholické baladě. ROXETTE se tak po své půlroční odmlce od svého posledního koncertu v Moskvě -- 2.května opět vracejí.

Po 1.úspěšném singlu vydali ROXETTE začátkem ledna 96 (8.ledna pro Švédsko a v celé Evropě o tři týdny později) druhý o mnoho radostnější pod názvem "June Afternoon". Tato písnička se podobá stylu šedesátých let a vrací se do slavné éry hippies, který Per s Marií úplně zbožňují.

Marie v klipu vystupuje s blond parukou, v těsných růžových minišatech, které posléze vyměňuje za černé, bílé... -- a vypadá přesně jako modelka z šedesátých let. Také kvůli tomuto klipu shodila další 3 kila. V Mariiným mládí byla jejím idolem Twiggy, a tak si Marie splnila svůj sen a alespoň na chvíli se jí mohla stát. Ale Marie není jediná, kdo si v tu chníli splnil svůj sen. Per zase se svým pážecím účesem imituje Johna Lennona a s dalšími třemi dvojníky Beatles rockuje uprostřed zelené místnosti. Per v novém videoklipu vystřídá černý oblek s bílou košilí a s kravatou, květinovou košili a černé kalhoty, žlutou košili... Tento klip vznikal v soukromém domě na poloostrově Lidingo u Stockholmu. Tato vtipná píseň vyprávý o jednom bezstarostném červnovém odpoledni konce šedesátých let.

Jako třetí singl vydalo toto sympatické duo písničku "She Doesn\'t Live Here Anymore". Klip k tomuto singlu se natáčel hned ráno v 10:00 hodin v tovární hale ve Stockholmu a režii si opět vzal na starost Jonas Akerlund. To ale zdaleka nebylo vše, co ROXETTE za dobu již zmíněné pauzy podnikli.

2.prosince roku 1996 ROXETTE nazpívali a vydali album baladických písní zpívaných španělsky, kolekci "Baladas En Espanol". Toto CD nahráli ROXETTE speciálně pro oblasti Španělska a Jižní Ameriky. A EMI neočekávala velký prodej, ale naštěstí se zmýlili. Prodávalo se totiž skvěle všude po světě. Prvním singlem tohoto alba byla písnička "Un Dia Sin Ti" (Spending My Time). Bohužel byly vydané jen promo singly, tedy jen pro rádia a ve velmi malém množství. Klip k této písničce byl natáčen už na začatku října v jednom zpustlém pivním skladu na západě od Stockholmu. Marie tam již úspěšně shovávala své bříško. Prožívala totiž osmý měsíc těhotenství. Mezi další singly se zařadila krásná balada "No Se Si Es Amor" a tento singl byl limitovaný. Na albu jsou tak známé a skvělé balady jako například "Listen To Your Heart"("Habla El Corazon"), "It Must Have Been Love" ("No Se Si Es Amor"), "Run To You"("Directamente A Ti") a spousta dalších.

ROXETTE stihli 27.10.97 dokonce i znovu vydat (je to první celoevropské vydání) své debutové album "Pearls Of Passion" (bohužel však bez singlu a bez promotion). A k tomu ještě přidali jako bonus dalších osm skvělých skladeb. Mezi nimi nechybí ani úplně první písnička Pera a Marie "Neverending Love" a skvělý megahit "It Must Have Been Love"(vánoční verze). Per s Marií však nezaháleli ani se svými sólovými projekty.

Marie vydala v listopadu roku 1996 své již páté sólové album ve švédštině (následovalo po 1984 -- "Het Vind", 1986 -- "Den Sjunde V\\aa gen", 1987 -- "Efter Stromen", 1992 -- "Den Standiga Resan") "I En Tid Som V\\aa r" (toto album je ve Švédsku již platinové) a pilotní singl nesl název "Tro" (pro mě je to jedna z nejhezčích písniček, které jsem kdy slyšela). Mezi další singly se zařadily písničky" I En Tid Som V\\aa r", "Ber Bara En G\\aa ng"... Marie do tohoto alba vkládala velké naděje. Všechny skladby, které jsou na albu složila Marie sama. Marie říká, že na albu je hodně pocitů z nových věcí, jsou to vlastně v dobré věci. Její manžel se stal producentem tohoto alba, a také hrál na mnoha hudebních nástrojích.

Písničky "Tro" a "I En Tid Som V\\aa r" se dokonce v podobě instrumentálních verzí objevily ve filmu režiséra Colina Nutleya "S\\aa nt r Livet"a ke skladbě "Tro" natočila Marie i krásný videoklip. Ten byl natáčen v noci, v Stadshusgarden a je to velká scéna z filmu. Ale to nejsou všechny písně od Marie, které se tam objevily. Zazněla tam totiž i písnička "nnnu Doftar Karlek" z prvního sólového alba Marie a můžete zde zaslechnout i megahit ROXETTE "It Must Have Been Love".

Mariiny singly byly také velice úspěšné -- singl "Tro" se ve švédské oficiální hitparádě vyšvihl ze 14.pozice na 8.místo a album "I En Tid Som Vår" vstoupilo rovnou na 2.místo. A jen během prvních 10-ti dnů se ho prodalo 38 000 kusů.

A Per Gessle se kromě spolupráce se svou starou kapelou Gyllene Tider, kterou v roce 1996 přivedl ve Švédsku ke gigantickému comebacku -- Gyllene Tider vyhráli obě dvě nominace na Švédské Grammy Awards 96 (porazili např. i The Cardigans) a zároveň byla jejich písnička "Ga \\& Fiska" oceňená jako nejlepší skladba roku.

Kromě toho se také Gyllene Tider 5.července 1996 vydali na turné Återtåget. Premiéra se konala v městě Helsingborgu na jihu Švédska. Lístky (10 000 kusů) na 1. koncert byly vyprodány (bez jakékoliv reklamy) během dvou hodin.

Per také nahrál album "Lonely Boys" se stejnojmennou skupinou složenou z Pera, Matse "MP" Persona, Micke Syda Anderssona, Nisse Hellberga a Thomase Holsta. Je to album s anglickými pop(rock) bluesovými skladbami s vlyvem 60.let. Tento projekt byl vydaný v množství 2 000 kopií jako doplněk ke stejnojmenné švédské knize (jejíž autorem je Mats Olsson). Nisse slyšel, že jeho dobrý kamarád píše knihu a myslel si, že by nebylo od věci nahrát k tomu nějaký materiál.

Per se zároveň představil i se svým prvním anglicky zpívaným albem. To vyšlo 12.5.1997 a pyšnilo se názvem "The World According To Gessle". Perovo album vyšlo po celém světě a stalo se také velmi úspěšným. Prostřednictvím tohoto alba chtěl Per lidem ukázat svoji představu o pop-music. Album vznikalo přibližně asi rok a půl (3 měsíce trvalo nahrávání ve studiu a na skládání písniček stačil Perovi asi rok), s natáčením mu pomáhali kluci z jeho staré kapely Gyllene Tider, Brainpool, ale i Marie Fredriksson a je to album plný kytarového popu, silných melodií a refrénů.

Per se vydal v dubnu na promo turné po Evropě, začal ho v Holandsku, ale zavítal dokonce i do Prahy. V polovině dubna totiž přistál na letišti v Ostravě. Na prohlídku Prahy bohužel čas neměl. Hned po příletu totiž vystoupil na konferenci firmy Monitor EMI, která se konala v Beskydech. Po koncertě se Per bleskově přesunul do Prahy do hotelu a odtud hned do divadla na natáčení pořadu "Na vlastní nebezpečí". Pořad byl odvysílaný v úterý 27.5. a Per tam naživo zahrál první singl ze svého nového alba. Potom rozdal ještě pár rozhovorů a hurá do Švédska(Per byl pozvaný i na koncert M.Jacksona, ale po jednodení návštěvě v Praze a Hradci Králové se rozhodl, že na něj nepůjde).

Perův první singl se jmenoval "Do You Wanna Be My Baby?" a vyšel 7.dubna roku 1997. Videoklip se natáčel v jednom stockholmském talavizním studiu, za režie Jonase Akerlunda (režíroval i klip Madonny -- "Ray of light", The Cardigans -- "My favourite game", nebo spoustu dalších klipů ROXETTE). Styl ovšem připomíná spíš Prodigy než ROXETTE. Herci klipu pocházejí z jednoho cirkusu, který právě ve Stockholmu rozbil svůj stan.

Jako druhý singl vydal Per písničku "Kix". Klip k této písničce byl cenzurovaný (jsou tam scény jako např. muž kouřící něco, co nevypadá jako cigareta, dva líbající-se muži, dívka stojící před rozjetým autem, muž běžící s basebalovou pálkou na ženu a spousta dalších). Přesto byl tento klip ve Švédsku nominovaný na klip roku! 16.2.98 si však bohužel tuto cenu odnesla skupina Eagle, Eye Cherry -- Save tonight. Per tak dosáhl "jen" ocenění Marketingový manažer roku. Per se však v té době mohl radovat i z toho, že Gabrielovi narostl již 5.zub.

Dalším, v pořadím již třetím singlem, se stala písnička "I Want You To Know". Tento singl byl vydán 11.srpna 97 a nezaznamenal v hitparádách žádné větší úspěchy.

24.října 1997 se ve Švédsku konal charitativní galavečer pro děti světa "Varldens Barn". Tento téměř 6-ti hodinový program v přímém přenose vysílala švédská televize TV2. Jako hosté zde vystoupili například Spice Girls, Phil Collins, Sarah Brightman a spousta dalších megahvězd. Mezi nimi nemohl chybět ani samotný Per Gessle. Ten tam (v 21:23) v doprovudu čtyřčlenné skupiny zazpíval písničku "I Want You To Know".

Na počest nového Perova alba se 29.4.97 konala párty v rokovém klubu Tatogarden ve Stockholmu. Na párty se účastnilo jen 250 hostů. většina z nich byli hlavně reportéři z rádií, novin a televizí, ale samozřejmě také dobří Perovi přátelé: Marie, Mats "MP" Persson... A Per se svou skupinou zahrál skladby: "Stupid", "Do You Wanna Be My Baby?", "Wish You The Best" a "Saturday". 21.června zahrál Per písničku "I Want You To Know" pro norskou královnu k 60.narozeninám.

V březnu tohoto roku se také uskutečnila premiéra dokumentu (lépe řečeno parodie) o ROXETTE a Gyllene Tider "Join The Flumeride". Je to příběh o Pincette a Gula Tidningen. Marie je zde pojmenována Marit Fredmansson a Per je Pierre Gaffel (Per si tam dokonce zahrál vyhazovače v kině). Slyšela jsem, že na premiéře tohoto filmu se Per popadal za břicho a Marie v polovině filmu odešla (po shlédnutí tohoto "dokumentu" se jí ani nedivím -- sice jsem tomu nerozuměla, ale Marie zde vystupuje asi s metrovou dírou mezi zubama...)

Ještě k tomu stihl Per napsat texty pro Tinu Turner a Belindu Carlise. Také si splnil svůj velký sen a koupil si svůj vlastní dům v na pláži ve svém rodném Halmstadu, kam se i s svou manželkou \\AA sou nastěhovali. V domě je i dětský pokoj, protože Asa je ve čtvrtém měsíci těhotenství. Takže si Per přeci jen vedle muziky našel čas i na něco jiného...

Uváďelo se, že Perův syn by měl přijít na svět někdy v září. Onen památný den však nastal 5. srpna odpoledne roku 1997. Chlapeček se narodil za zvuků Perových milovaných Beatles "Yellow Submarine" měřil 53 centimetrů a vážil 3,680 kilo. Per ale Gabriela tajil. Po jeho narození (v úterý 5.8.) ve stockholmské nemocnici Karolinska sjukhuset tak začal Per svoji operaci "utajené dítě". Per se snažil narození udržet v tajnosti. V březnu Per v jistém rozhovoru prozradil, že v září se čeká narození. Ale pravda byla taková, že se to mělo stát už v červenci/srpnu.

V onom pemátném úterý, v době oběda, dostaly noviny Aftonbladet zprávu, že Per s \\aa sou dorazili v Perovém Range Roveru do nemocnice. Per nesl v ruce kufr a v 17 hodin odpověděl, že se stane za pár dní otcem a že sem přišli jen na testy.

Ve středu 6.8. Per řekl, že jeho manželka je v nemocnici kvůli krvácení a odešel s taškou a květinami. A to už byl Gabrielovi 1 den.

Ve čtvrtek 7.8. Per zaparkoval auto tak, aby se vyhnul novinářům, když se snažil dostat k teď už 2 dni starému synovi. V poledne zatelefonoval jeden švédský týdeník mámě \\AA sy Gessle, která jim potvrdila, že je už Gessle junior na světě. A tak skončily Perovy plány udržet narození alespoň pár dní v tajnosti.

Per s \\AA sou mu původně říkali Ringo, ale potom ho společně pojmenovali Gabriel Titus Gessle a pokřtili ho 16.11.97 v kostelu S ndermuse nedaleko Halmstadu. Při křtu bylo přítomných jen 20 příbuzných a Per přijel v černém mercedesu, celý v černém a na rukou držel malého Gabriela, který byl celý v bílém.

V tu dobu také vyhrál Perův fotbalový klub švédský pohár. Na počest klubu se konala oslava na halmstadském náměstí "Sora Torg". Marie a Per se také zúčastnili této párty. Organizátoři očekávali moc lidí, ale nemysleli si, že by byl zlomený rekord 14 000 lidí, kteří dokázali přijít na koncert Gyllene Tider...

12.ledna 1999 oslavil Per svoje čtyřicetiny. 16.1.99 pozval Per 150 svých přátel do svého luxusního hotelu v Halmstadu Tylisand. Mezi nimi samozřejmě nemohla chybět ani Marie se svým manželem Mickym. Per se navlékl do černého smokingu, přidal i motýlka. Pozval takové vélikány a své kamarády, jakými jsou (ve Švédsku) Bjtrn Ulvaeus a jeho žena Lena, Agneta Sjsdin a Niklas Strnmstedt, Eva Dahlgren a Efva Attling a spousty dalších. Od své ženy dostal Per luxusní výlet do Paříže na dva dny. Společně s \\AA sou a Gabrielem se lodí přepravili do Kodaně, kde oslavovali do noci. Odtud potom pokračovali výletem do Paříže. Per také dostal spoustu dárečků. Od hraček pro Gabriela, bonboniér, přes další sladkosti, víno, knihy... Jeden fanoušek mu dokonce koupil 10 stromů v deštném pralese. Na to, co udělal s dárky od fanoušků Per odpověděl:"Hračky jsem samozřejmě dal Gabrielovi, ale všechnu čokoládu jsem snědl... na neštěstí."

Poté už se začalo očekávat nové album ROXETTE. Nové album ROXETTE se nahrávalo ve Skandinávii, ale hlavně v lednu roku 1998 v El Cortiju ve Španělsku ("Je to studio v horách, kde jsme se mohli na práci dokonale koncentrovat a nic nás nerušilo..." komentuje to Marie). Pak se ROXETTE vrátili domů a dokončili další písně a v dubnu se zase vydali na jih. V červenci si udělali pauzu, když Marie se svou rodinou strávila dovolenou u moře. V srpnu pak dodělali zbytek skladeb a do studia se pak vrátili hned na podzim, aby dokončili album, což se celé skupině úspěšně podařilo v polovině listopadu.

Na nové album měli ROXETTE k dispozici přes 40 písniček(42) a na nahrávání se podíleli tito lidé: Marie Fredriksson (hlavní hlas), Per Gessle (kytara, doprovodný hlas), Micke "Nord" Andersson (kytara), Michael Ilbert (programonání), Jonas Isacsson (basová kytara), Christer Jansson (bicí nástroje), Christoffer Lundquist (basová kytara, doprovodný hlas), Clarence ofwerman (piáno, programování), Mats Holmquist (ladění).

Na obalu alba "Have A Nice Day" jsou i dvě děti. Hodně lidí se domnívá, že jsou to děti Pera a Marie, ale oba dva členové prozradili, že tomu tak není. ROXETTE budou muset použít různé obaly pro různé státy., protože někde určitě bude vadit nahé dítě v pozadí (jako např. v Dubai). Hned první týden po vydání se stalo album "Have A Nice Day" nejprodávanějším ve Švédsku. Per nové album přirovnává k Ferrari:"Je moderní a klasické". Je sice pravda, že se na novém albu ukazuje nová tvorba ROXETTE. Nějaké jejich písničky lze považovat za taneční ("Stars", "7twenty7", "Crush on you"), ale jak se ukázalo, ROXETTE by slušelo snad i techno ?!

Nová deska pak dostala podle mě velice sympatický název "Have A Nice Day"(v Kanadě byl vydán až 28.června, kdežto oficiální datum vydání bylo 22.2.1999). Bohužel tam místo patnácti písniček najdete jen čtrnáct. Všechny je otextoval Per, až na jednu "Waiting For The Rain" -- tu otextovala Marie a k jedné písničce "Beautiful Things"(pro mě jedna z nejhezčích písniček na celém albu) napsal Per hudbu a Marie k ní složila text. Mezi všemi písničkami na albu se vyskytuje i skladba, kterou Per věnoval Gabrielovi -- je to krásná pomalá balada s patřičným názvem "I Was So Lucky".

Album bylo oficiálně vydané 22.února 1999. Bude dokonce vydané i v Japonsku pod značkou Toshiba -- EMI a podle Pera tam nebudou žádné bonusové skladby.

Prvním singlem ROXETTE se pak stala krásná píseň "Wish I Could Fly". Singl byl oficiálně vydaný 1.února 1999. 30ti sekundová ukázka se na internetu ukázala už 3.ledna v 00:00:01 hodin evropského času roku 1999.

Videoklip k této písničky se natáčel 29 -- 30. prosince 98 a byl dokončen 18.ledna. Klip se natáčel v luxusní vile va stockholmské čtvrti Strandsvngen. Je to trochu překvapivé video, trochu mystické, dramatické a smyslné zároveň. Video pojednává o nočním životě. Na chvíli se v klipu objeví i Perův syn Gabriel. Ve videu stojí Per u okna a v rukou drží malého Gabriela, který se přes jeho rameno dívá přímo do kamery. Režisér měl nápad, že by Per držel jiné dítě, ale Per na to se smíchem řekl:"Já nemůžu držet jiné dítě, než Gabriela, protože ajiné dítě ke mně nechce jít."

V některých rádiích bylo "Wish I Could Fly" uvedeno již 4.ledna 1999, ale poprvé byla tato skladba odvysílána na švédském rádiu "Rix" -- bylo to 4.ledna 1999 ve 12:00 středoevropského času. 15.února vyšel i remixový singl skladby "Wish I Could Fly". Taneční kabátek jim navlékli známý Todd Terry \\& Stonebridge. Remixy byly vydané, protože rádia (hlavně v U.K.) chtěly rychlejší skladby. V U.K. se singlu "Wish I Could Fly" opravdu dařilo. Potom, co se vyšplhal až na 11.místo sestoupil na 18.a dále na 29. a 58.místo v prodejnosti singlů. Je to nejúspěšnější ROXETŤÁCKÝ singl od doby "Joyride" .

V březnu až dubnu by měla spatřit světlo světa nová kniha o ROXETTE pod názvem "The Look For ROXETTE" pod nakladatelstvím Premium Publishing, autorem knihy je Robert Thorselius. 12.března 1999 ROXETTE udělali malý koncert v Londýnu v Radiu Capital Café. Do publika usedlo jen 100 lidí a ROXETTE zahráli: "Wish I Could Fly", "Listen To Your Heart", "The Look", "It Must Have Been Love" a "Church Of Your Heart".

Druhým singlem, který ROXETTE vydali nebylo ani zmiňované "Crush On You" ani "Stars", ale "Anyone", protože si Per s Marií myslí, že na duben, květen a červen se bude skladba více hodit a naopak "Stars" pro pozdější léto.

Videoklip k 2.singlu "Anyone" se natáčel pod vedením koho jiného než Jonase Akerlunda od 13. -- 15.dubna v Portugalsku blízko Lisabonu. Na začátku videoklipu se Marie zabije a kvůli této části odmítla MTV Germany celé video vysílat. To MTV Europe se s tím vypořádala o něco (hodně) lépe. Začátek klipu prostě vystřihla a dál se tím nezabývala. Premiéra tohoto videoklipu byla ve středu 7.května na švédské stanici TV4.

V sobotu 29.5. odvysílala německá stanice RTL hudební pořad "Top Of The Pops", kde tentokrát vystoupili Per s Marií a za pomoci playbacku zde zaspívali editovanou verzi "Anyone". V U.K. byl singl "Anyone" vydaný 22.6.99 a jako extra skladby se tam objevily akustické nahrávky "Church Of Your Heart" a "Wish I Could Fly", které byly nahrány v Capitol Café.

Dalším, v pořadí již třetím singlem, se stala "vypalovačka" s názvem "Stars" (v Austrálii je ale všemu jinak -- singl "Stars" tam byl totiž vydaný jako druhý singl před "Anyone", ten tam bude až třetím singlem). Singl vyšel 27.července a v Holandsku vychází 3CD-set "Stars", na kterém můžete najít Cd singl -- obsahuje 3 písničky, mezi nimi je i úplně nová "Better Off On Her Own", která byla natočena pro album "Have A Nice Day", ale nakonec nebyla použita(je to krásná písnička od "starých dobrých" ROXETŤÁKU), CD Maxi singl -- obsahuje 4 písničky a CD Maxi singl Remixes -- obsahuje 5 remixů skladby "Stars". Na albové verzi zpívá v refrénu sbor dětí, ale v radiové verzi tomu tak (bohužel) není.

31.července představili ROXETTE nový singl německým fanouškům na živo. Per s Marií vystoupili v pořadu "Willkommen im Fussball Land" v Cologne a celý pořad byl odvysílán televizí ARD v 20:15 (Byla to opravdu skvělá podívaná a písnička "Stars" vypadá ze všech písniček ROXETTE naživo snad nejlíp. I když "Love Is All" na videokazetě Crash!Boom!Live!...) Německým fanouškům představili Per s Marií "Stars" ještě jednou opět v pořadu "Top Of The Pops" (zde mimo jiné převzali Per s Marií Zlatou desku za prodej alba "Have A Nice Day" a Dvouplatinovou desku za prodej alba "Look Sharp".

Videoklip je černobílý a velmi působící. Natáčel se v části Starého Města Stockholmu, kostele Solna a na zámku Steninge ve Švédsku a o režii klipu se postaral ve Švédsku známý jako starý dobrý Anton Corbijn (dělal videa takovým hvězdám jako například U2, Depeche Mode..., ale je známý hlavně jako fotograf). V klipu si Per zahrál stockholmského žebráka a Marie královnu. Doufejme, že se singlu "Stars" dostane takových výsledků, jako tomu bylo v předchozích dvou singlů.

Dalšími singly po "Wish I Could Fly", "Anyone" a "Stars" by měly být písničky "Salvation" a "Crush On You" . Alba "Have A Nice Day" se zatím po celém světě prodalo přes milión a půl kopií a singlu "Wish I Could Fly" přes 500 000 kusů.

Dne 12.7.99 byl u nás na filmovém festivalu v Karlových Varech uveden švédský film "Fucking \\AA m\\aa l". Filmovým soundrackem je skvělá písnička od Gyllene Tider "Nor Vi Tv\\aa Blir En". Snímek, který byl natočen Lukasem Moodyssonem měl na festivalu veliký úspěch a získal speciální cenu. U filmových soundracků ještě zůstaneme. Po "It Must Have Been Love" a "Almost Unreal" se další filmovou písničkou stává krásná skladba z nového alba "Have a nice day", která by se však neměla stát singlem "It Will Take A Long, Long Time". Objeví se ve filmu "Runaway Bride" s Julií Roberts a Richardem Gerem. Tato skladba se však neobjeví na soundrackovém albu. Album bude totiž vydávat firma Sony Records.

Norské noviny Dagbladet hledají nejlepší letní hit všech dob. Mezi kandidáty této kategorie se vyskytují i Gyllene Tider s písní "Sommartider".

U ROXETTE se také chystá nahrání tří španělských balad (nahrávání probíhalo ve Stockholmu a slyšela jsem, že španělské "Anyone" už se hraje v argentinských rádiích). Měli by to být: "Anyone"( Cualquiera que pueda amar -- Anyone that could love), "Wish I Could"( Echarse a volar -- Start to fly) a"Salvation" (Redención -- Salvation). Původně měli být ve španělštině nazpívány i "Stars" (Estrella Fugaz -- Shooting Star) a "Beautiful Things"( Cosas bonitas que pueden curar -- Beautiful things that can heal), ale uvidíme, jak to všechno dopadne.

4.července 1999 se pořádalo živé vystoupení Party in the Park. Byl to největší koncert v U.K. v létě 1999 a účastnilo se ho okolo 100 000 fanoušků. Hlavními hvězdami byli samozřejmě ROXETTE, dále potom Texas, The Corrs, Boyzone a spousta dalších hvězd. Per také koncem dubna tohoto roku řekl, že nová videová kolekce by se měla v obchodech objevit před Vánocemi roku 1999.

Na turné k albu "Have a nice day" se ROXETTE nechystají. Na srpen roku 2000 totiž plánují vydání nového alba!!! EMI Italy oznámila, že toto album bude obsahovat B-strany singlů (podobně jako Rarities 2) a pravdopodobně se bude jmenovat "Kill Your Darlings".

© 2001 - 2011 roxette.cz